Hyppää sisältöön
Salaattikranssi yrttipaahdetulla kurpitsalla ja yrttivinaigretellä

Lisukkeet, Salaatit

Salaattikranssi yrttipaahdetulla kurpitsalla ja yrttivinaigretellä

Syksyinen salaattikranssi yhdistää paahdetun kurpitsan, raikkaat salaatit, tuoreet yrtit, fetan ja granaattiomenan näyttäväksi tarjottavaksi. Resepti: Iiris Koivusalo.
Valmistusaika 30 min
Annokset 4 annosta
Vaikeustaso Helppo

Ainekset

Yrttipaahdettu kurpitsa
1 pieni hokkaidokurpitsa
3 rkl oliiviöljyä
½ tl suolaa
mustapippuria
1 ruukku Järvikylän Rosmariinia
½ ruukkua Järvikylän Timjamia

Vaahterasiirappi-yrttivinaigrette
2 valkosipulinkynttä
½ sitruunan mehu
kourallinen Järvikylän Oreganoa
kourallinen Järvikylän Timjamia
½ dl oliiviöljyä
1 rkl vaahterasiirappia
¼ dl vaaleaa balsamiviinietikkaa
½ tl suolaa

Salaattikranssi
1 pussi Järvikylän Pehtoorin salaattia
1 ruukku Järvikylän Villirucolaa
100 g fetaa (käytä tarvittaessa laktoositonta fetaa)
granaattiomenan siemeniä


Valmistus

Voit merkata työvaiheen valmiiksi klikkaamalla kyseistä riviä.

  1. Halkaise kurpitsa, kaavi siemenet ja rihmat pois ja kuori kurpitsa. Pilko se noin 1 × 1 cm:n paloiksi. Hienonna rosmariini ja timjami.
  2. Levitä kurpitsapalat leivinpaperilla vuoratulle uunipellille. Lisää oliiviöljy, suola, mustapippuri ja yrtit ja sekoita hyvin. Paahda 200-asteisessa uunissa noin 20 minuuttia.
  3. Valmista vinaigrette. Kuori ja paloittele valkosipulit karkeasti. Purista sitruunamehu ja mittaa muut vinaigretten ainekset kulhoon. Soseuta sauvasekoittimella tasaiseksi.
  4. Kokoa salaattikranssi suurelle pyöreälle tarjoiluastialle. Asettele salaatit renkaaksi astian reunoille ja lisää päälle paahdettu kurpitsa, murustettu feta ja granaattiomenan siemenet.
  5. Viimeistele salaattikranssi yrttivinaigretellä ja tarjoile.